Aula Home
Ayça Outlet
Suat ZOR

Suat ZOR

Mail: [email protected]

NAVARİN'İN RÖVANŞI ve EKİM AYI

İngiltere , Rusya ve Fransa kendi aralarında yaptıkları bir antlaşma ile Yunanistan'a bağımsızlık verilmesini istemişlerdi .Ancak Sultan II. Mahmut'un bu isteği reddetmişti. Bunun üzerine Rus-İngiliz ve Fransız filosu birleşerek Osmanlı'ya karşı harekete geçtiler. Mora Isyanından dolayı , Osmanlı ve Mısır gemileri Navarin limanında bulunuyordu. Müttefik donanması, Navarin Limanını kuşattı. Müttefik donanması adına Amiral Codrington Osmanlı ve Mısır askerlerinin Yunanistan'dan çekilmesini istemiş ancak bu teklif reddedilmişti.


Müttefik donanması savaş yapmayacaklarına dair söz vererek limandan içeri girip bir sebep bularak Osmanlı Donanmasına büyük zarar vermişti. Bu olay gerçekleşirken tarihler 20 Ekim 1827'i gösteriyordu.


Bundan yaklaşık 100 yıl sonra yine aynı Avrupa Hristiyan Birliği yine Akdenizde karşimızdalar. Ve yine Yunanistan en büyük sebep.


Ancak bu sefer Türkiye Cumhuriyeti olaya oldukça hazırlıklı olarak Akdenize bulunuyor.


Batı bir sebeple bize zarar vermenin yollarını arıyor. Dün müttefiklerin başında ingiltere bulunuyordu bugün ise Fransa bulunuyor.


Ekim ayının oldukça hareketli olacağı bir döneme giriyoruz. Hem ABD seçimleri hem de Global Dünyanın yeniden dizayn edilecegi bir ay olarak Ekim ayı karşımızda duruyor.


NAVARİN hezimetinin rövanşını 20 Ekim de almak üzere Türk Donanması Mavi vatanda yerini almış durumda. Özellikle Doğal Gaz ve petrol kaynaklarının stratejik bir öneme sahip olduğu bölgede her türlü ihtimale hazırız.


Artık ok yaydan çıkmış durumda, şimdi yeniden tarihe notlar düşürmek için harekete geçmiş durumdayız.

Rabbim devlet ve Milletimizi korusun.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Müstakim Turizm