Çavuşoğlu: İsrail ile diplomatik temsil düzeyi büyükelçi seviyesine çıkarılacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çavuşoğlu: İsrail ile diplomatik temsil düzeyi büyükelçi seviyesine çıkarılacak
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İsrail'le diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık" açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ile diplomatik temsil düzeyinin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu ile İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu konuşmasında İsrail ile ilişkileri Büyükelçilik seviyesine çıkardıklarını dile getirdi.

Lapid'i havalimanında Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran ve diğer yetkililer karşıladı. Çavuşoğlu, 24-25 Mayıs'ta Filistin ve İsrail'i kapsayan 2 günlük ziyaret gerçekleştirmişti.

"ÜLKEMİZDE TERÖR SALDIRILARINA HİÇBİR ŞEKİLDE İZİN VERMEYİZ"

Görüşme sonrası basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, İstanbul'da İsrail vatandaşlarına yönelik suikast planı yapan İranlı çetenin çökertilmesine ilişkin, "Bu tür olayların ülkemizde yaşanmasına, ülkemiz içinde bu tür hesaplaşmalara, terör saldırılarına hiçbir şekilde izin vermeyiz" dedi. Çavuşoğlu, "Güvenlik kurumlarımız yakın işbirliği içinde çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerini kullandı.

İSRAİL'DEN KKTC'YE 2 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI

Marmaris ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) yangınlara ilişkin konuşan Çavuşoğlu, İsrail'in KKTC'ye iki söndürme uçağı göndereceğini açıkladı. Çavuşoğlu, "Türkiye'ye ihtiyaç var mı diye sordular. Orman Bakanlığımıza sorup döneceğiz ama bu teklifleri için teşekkür ediyorum" dedi.

Çavuşoğlu, İsrail'e taze meyve ihracatı için Tarım Bakanlıklarının temaslarını sürdürdüğünü belirtti.

Sivil havacılık alanındaki istişarelerin 4 Temmuz'da gerçekleştirileceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Denizcilik istişarelerine de en kısa zamanda başlamak istiyoruz" diye konuştu.

"İSRAİL, FİLİSTİN MESELESİNDEKİ HASSASİYETİMİZİ GAYET İYİ ŞEKİLDE BİLİYOR"

Görüşmede Filistin meselesinin gündemlerinde olduğunu aktaran Çavuşoğlu, "Bu konudaki beklentilerimizi ve hassasiyetimizi İsrail tarafı gayet iyi şekilde biliyor. Özellikle iki devletli çözüm ve barış umutlarının zarar görmemesi için herkesin dikkatli adım atması gerekiyor. Barış umutlarına zarar verecek ek adımlardan kaçınılması gerektiğini söylüyoruz" açıklamasında bulundu.

LAPİD: TÜRK HÜKÜMETİNİN PROFESYONEL AKTİVİTESİNİ TEBRİK EDİYORUZ

Çavuşoğlu'nun ardından konuşan İsrailli Bakan Lapid, İstanbul'a çökertilen çeteye ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

Geçtiğimiz hafta İsrail vatandaşlarının hayatı kurtarıldı. Bu da Türkiye'nin İsrail'le yapmış olduğu gerek diplomatik gerekse işbirliği sayesindedir. Türk istihbaratı çok yakın zamanda İstanbul'da bir İran komplosunu ortaya çıkardı. Biz Türk hükümetinin bu profesyonel ve koordine aktiviteleri için kendilerini tebrik ediyoruz. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Fatih Erbakan, Mahmud Efendi Hz. için taziye mesajı yayımladıÖnceki Haber

Fatih Erbakan, Mahmud Efendi Hz. için ta...

Mahmud Hocaefendi’yi ümmet uğurladı: Şehzadebaşı'ndan Edirnekapı'ya, Balat'tan Vatan'a yüz binler saf tuttuSonraki Haber

Mahmud Hocaefendi’yi ümmet uğurladı: Şeh...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar