Depremzede öğrenciler mağdur oldu! YÖK bu hatadan bir an önce vazgeçmeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Depremzede öğrenciler mağdur oldu! YÖK bu hatadan bir an önce vazgeçmeli
Abone ol
'Asrın felaketi'nde mağdur olan depremzede öğrenciler için devlet üniversitelerinde uygulanacağı açıklanan ek kontenjan uygulaması gerçekleşmedi. YÖK'e durumun düzeltilmesi için çağrıda bulunuldu.

6Şubat Kahramanmaraş depremlerinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Deprem bölgesi illerimizdeki devlet üniversitelerinde, depremzede öğrenciler için genel yerleştirme dışında yüzde 25 oranında ayrı bir kontenjan ayrılacağını duyurmuştu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından YÖK, 10 Mayıs 2023 tarihinde bir açıklama yaparak depremden etkilenen illerde ikamet eden adaylara kendi illerindeki üniversitelere yerleşirken genel kontenjanda herhangi bir eksiltmeye gitmeden yüzde 25 ek depremzede kontenjanı ayrılması kararını almıştı. 

YKS TERCİH KLAVUZUNDA AKSİ UYGULAMAYA GİDİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve sonrasında YÖK'ün yaptığı açıklamanın ardından 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tercih kılavuzunda bu kararın aksine bir uygulamaya gidildiği tespit edildi. Birçok bölümde ciddi kontenjan düşüşleri görüldü. Bu durum depremzede öğrencileri ve ailelerinde büyük hayal kırıklığına neden oldu. 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi'nde Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi'nde kontenjan 231 iken 50'ye, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi kontenjanı 200 iken, 123'e düşürüldü.


TÜRKİYE GENÇLİK KULÜPLERİ KONFEDERASYONU'NDAN ÇAĞRI

Konuya ilişkin açıklama yapan Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Doç. Dr. Bilal Okudan YÖK'ün uygulamasına tepki göstererek "YÖK bu hatadan bir an önce vazgeçmelidir" çağrısında bulundu. Yazılı bir açıklama yayınlayan Okudan, "Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu olarak buradan YÖK'e çağrımızdır, 28 Temmuz'da başlayan 2023 YKS tercih dönemi bitmeden depremden etkilenen öğrencilerimize mağduriyet yaşatmamaları, bu hatadan bir an önce vazgeçerek tercih kılavuzunda düzeltmeye giderek geleceğimizin teminatı gençlerimizin hayallerini ve umutlarını kırmadan gerekli düzenlemeleri yapmasıdır." dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya: Terör Örgütü PKK Bitme Noktasına GeldiÖnceki Haber

İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya:...

Bilal Kaya: "Prim iade süresi ve şekli Mağduriyetlere sebep olmaktadır"Sonraki Haber

Bilal Kaya: "Prim iade süresi ve şekli M...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar