Ekonomik krizin sorumlusu 3 harfli marketler değil 3 haneli enflasyondur!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Abone ol
Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan hiçbir olumsuzlukta sorumluluk kabul etmeyen iktidarın, yaşanan ekonomik krizden dolayı bu kez de zincir marketleri suçlu ilan ettiğini belirterek, ‘Ekonomik krizin sorumlusu 3 harfli marketler değil, 3 haneli enflasyondur!’ dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı  Fatih Erbakan, Anadolu Buluşmaları kapsamında gittiği Diyarbakır’da basın mensupları ile kahvaltı programında buluştu.

Bu topraklar her zaman birlik ve beraberliğin merkezi olacaktır

Peygamberler ve sahabeler diyarı Diyarbakır’da olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Erbakan, ‘Bu topraklar inşallah bundan sonra da birlik ve beraberliğin merkezi olmayı sürdürecek. Diyarbakır, Büyük İsrail Projesi’nin değil, her zaman İslam Birliği'nin, Yeniden Büyük Türkiye’nin bir vilayeti olacak ve bu bölgede yaşayan kardeşlerimiz bugüne kadar nasıl emperyalistlerin oyunlarını bozdularsa, bundan sonra da bozacaklardır.” ifadelerini kullandı.

Ekonomik krizin sorumlusu 3 harfli marketler değil 3 haneli enflasyondur

Vatandaşın en önemli gündem maddesi olan ekonomik krizden dolayı iktidarın  sorumluluk kabul etmediğini ve krizin sebebini zincir marketlere yüklediğini belirten Erbakan, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar hiçbir olumsuzlukta sorumluluk kabul etmeyen iktidar, hayat pahalılığının faturasını bu kez de 3 harfli zincir marketlere kesti. 3 harfli marketler günah keçisi yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanı’nın alışveriş yaptığı  Tarım Kredi Kooperatifleri'ne diyeceğiz. Tarım Kredi'de son 1 senede zam gelmeyen tek ürün poşet oldu. Devletin işlettiği ve ucuz olacak diye taahhüt ettiği Tarım Kredi Kooperatifleri'nde bunun dışındaki ürünlere son 1 senede ortalama yüzde 263 oranında zam gelmiş. Geçen yıl 8,75 olan nohut bu sene 24 lira, 2,75 olan makarna 11,5 liraya, 19.5 liraya satılan kaşar peyniri 147 liraya, 15 liraya satılan 1 kg. beyaz peynir de 79 liraya yükselmiş. Burada akla gelen soru şu; aynı 3 harfli marketlere yaptığınız gibi bu marketlere de ceza kesecek misiniz? En büyük artışı Tarım Kredi Kooperatifleri yapmış. Dolayısıyla krizin sebebi 3 harfli marketler değil 3 haneli enflasyon rakamlarıdır.

Hayat pahalılığın sebebi beton çimento ekonomisi!

Hayat pahalılığının en büyük sebebinin dolar kurundaki yükselme ve iktidarın uyguladığı "Beton - Çimento Ekonomisi olduğunu vurgulayan Fatih Erbakan, “Ülkemizin 1 senede ödemesi gereken dış borç miktarı 185 milyar dolar. Bunu ödemek için dış borç almak zorundasın. Üretmediğin ihraç etmediğin için yıllık 100 milyar dolar da dış ticaret açığımız var. Her yıl 285 milyar dolar bulmak zorundasın ve dolara olan bu talep de dövizi patlatıyor. Dövize bağlı, ithalata dayalı bir ekonomide fiyatlar patlıyor. Akaryakıta, elektriğe, tarımda kullanılan zamlar, vergiler bütün bunları kattığın zaman tabii ki de ürünlerin fiyatı yükselir.” diye konuştu.

Yeni ekonomi modeli faiz lobilerini sevindirdi

İktidarın "Yeni Ekonomi Modeli" 'nin de başarısız olduğunu belirten Erbakan, gerekçesini şöyle açıkladı:

“Geldiğimiz noktada ‘Faiz sebep, enflasyon neticedir’ teorisinin gerçek olmadığı ortaya çıkmıştır. Neden? Çünkü faiz indirimleri başladığında yüzde 19 olan enflasyon bugün yüzde 85’e geldi. Faizi düşürmüşsün, enflasyon daha çok katlamış. Faiz indirimi öncesi 8 lira olan dolar bugün 18.70’e gelmiş. Enflasyon da artmış, döviz kuru da patlamış. İşsizlik ekim ayı itibariyle yüzde 10.2, genç işsizlik yüzde 2’lik artışla yüzde 22’ye gelmiş. Yeni ekonomi modeli işsizliği de azaltmamış, tam tersine arttırmış. Cari açık 40 milyar dolar seviyesine gelmiş. İthalat da patlayarak 300 milyar dolar seviyesini aşmış. Peki faiz indirimi yapıldı da ne oldu? Bankalar düşük faizle Merkez Bankası’ndan para aldı, bu parayı ticari kredilerde, bireysel kredilerde, ihtiyaç ve konut kredisinde yüksek faizle millete verdi. Merkez Bankası’ndan düşük faizle aldığını yüksek faizle ticari işletmelere, hazineye verdi ve bankaların kârları bir senede yüzde 420 arttı. Piyasadaki faizler düşmedi. Konut kredisi faizleri düşmedi. Düşen Merkez Bankası’nın politika faizi oldu sadece. Bu da bankaları ucuz kredi ile fonlamak manasına geldi. Dolayısıyla kazanan "Faiz Lobisi" oldu, bankalar oldu. Bütün bu veriler "Yeni Ekonomi Modeli" 'nin açık bir şekilde iflasının göstergesidir.” 

Çözüm denk bütçe, havuz sistemi

Çözümün faizci kapitalist sistem içinde borçlanmayı ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen Erbakan, 54. Hükümet döneminde Millî Görüş’ün denk bütçe ve havuz sistemiyle bunu başardığını hatırlattı. Erbakan, Yeniden Refah Partisi olarak iktidara geldiğimizde de Millî Görüş ekonomi modelini takip edeceğimizi söyledi.  

Suriye ile yakınlaşma adımlarını destekliyoruz

Bir soru üzerine Suriye rejimi ile artan normalleşme görüşmelerini desteklediğimizi belirten Fatih Erbakan, zararın neresinden dönülürse kâr olduğunu, Suriye yönetimi ile bir an önce anlaşılıp can güvenliğinin sağlanması ve böylelikle Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların bir an evvel evlerine dönmelerinin sağlanmasını desteklediğimizi vurguladı. 

HDP’nin kapatılması terör örgütü PKK’nın işine gelir

Bir gazetecinin HDP’nin kapatılması davasına ilişkin düşünceleri sorulan Erbakan, “Partilerin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Partileri halkın kurup halkın kapatması gerekir. Suçun şahsiliği esastır. Bir partide suç işleyen biri varsa, suçu işleyen şahsın cezalandırılması gerekir. Bütün bir camiayı, bütün bir teşkilatın, partinin kapatılmasını doğru bulmuyoruz. Bu çare de değildir. HDP’nin çekirdek kadrosunun İslam’la yoğurulmuş bu topraklarda Kürt halkına bir şey veremeyeceğini bölge halkına anlatmamız ve HDP’yi siyasi alanda, sahada yenmemiz gerekiyor. HDP’nin kapatılması en çok terör örgütü PKK’nın işine gelir diye de hep söylüyoruz. Dolayısıyla HDP’nin kapatılmasını uygun bulmuyoruz.” diye konuştu.  

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
9 ülkeye yeni büyükelçi atandıÖnceki Haber

9 ülkeye yeni büyükelçi atandı

Antalya'da "Son Kale Aile" Eğitim kampı düzenleniyorSonraki Haber

Antalya'da "Son Kale Aile" Eğitim kampı...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar