Erbakan’dan ‘Erdoğan’ açıklaması: ‘Milletin takdirine bırakıyoruz’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Erbakan’dan ‘Erdoğan’ açıklaması: ‘Milletin takdirine bırakıyoruz’
Abone ol
Dün TBMM’de gerçekleşen 23 Nisan Resepsiyonunda birçok parti genel başkanı ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini davet etmediğini ifade eden Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, “Bize davet gelmedi. Bu, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın takdiridir. Bu olayın değerlendirmesini, takdirini de aziz milletimize bırakıyoruz” dedi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM’de düzenlenen resepsiyonda yaptığı konuşmanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

“Hiçbir ilde biz kaybettirmedik”


Yeniden Refah’ın 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti’ye kaybettirip kaybettirmediğinin sorulması üzerine Fatih Erbakan, “Hiçbir ilde biz kaybettirmedik. Özellikle bende baktım. Aradaki puan farkı bizim oyumuzun çok daha üzerinde. Hatta bazı yerlerde MHP AK Parti’ye kaybettirmiş oldu. Mesela Yozgat’ta, Adıyaman’da, Kilis’te… Ama bizim hiçbir yerde öyle bir etkimiz olmadı.” şeklinde yanıt verdi. Yeniden Refah Partisi’nin İstanbul’da aday çıkarmasaydı yine vaziyetin değişmeyeceğini değerlendiren Erbakan, “Değişmiyordu. 11 Puan fark var. Bizim de 2,6.” diye konuştu.

 

“Biz hep milli görüşün içindeydik”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile seçimden sonra görüşüp görüşmediğine dair soruya, görüşmedikleri yanıtını veren Erbakan, “Şu an Cumhur İttifakı’nda mısınız?” sorusuna da “Değiliz herhalde, onların söylediğine göre. Onlar öyle söylüyorlar. Biz zaten hep milli görüşün içindeydik. Doğruya doğru, yanlışa yanlış diyorduk. Şimdi de gene aynısını yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Ama o taraf biraz ‘yanlışa da yanlış demeyin, her şeye doğru deyin’ noktasında olunca biraz anlaşamadık.” karşılığını verdi.

Seçim sonucuna ilişkin değerlendirilmesi sorulan Erbakan, “Seçimde ekonominin çok büyük etkisi oldu. Genel seçim havasında oldu. Vatandaşa da hak veriyoruz. Çünkü bu şartlarda yaşamak çok zor. Bunun yanında Gazze konusunun çok büyük etkisi oldu. Milletin o noktada büyük hassasiyeti var. Bütün bunların birikmesi böyle bir sonucu ortaya çıkardı.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Ana muhalefet lideri ile yine görüşeceğiz”


“Ana muhalefet lideri ile hiç temas kurabildiniz mi?” şeklindeki soru üzerine ise Erbakan, “Kendisiyle bayramda görüştük. Sağolsunlar, bayram tebriği için aramışlardı. O zaman görüştük kendisiyle, yine de görüşürüz.” dedi.

 

“Kürecik’i kapatalım”


İsrail’e ihracat kısıtlaması hatırlatılarak “Gazze konusunda amacınıza ulaştınız mı?” sorusuna Erbakan, “Hiç yapılmamasındansa yine de bu adım olumlu bir adım.” diye konuştu.
Malatya’daki Kürecik Radar Üssü ile ilgili de itirazları olduğunu ifade eden Erbakan, “Oradan alınan istihbaratların ABD ve İngiltere üzerinden İsrail’e fayda sağlayacak şekilde kullanılması. O nedenle Kürecik’i de kapatalım; ‘Neden biz bunlara istihbarat sağlayacağız’ diye soruyoruz.” dedi. Bu konuyu yarın Meclis’te düzenleyecekleri basın toplantısında da ifade edeceklerini açıklayan Erbakan, “Gidip orada savaşamıyorsak bile bu yaptırımları uygulamamız lazım. Ticaretin kısıtlanması bir adımdı ama Kürecik de öyle. Biz bağımsız, egemen bir devletiz; niye onlara istihbarat verelim, bu kadar katliam ve vahşet gözümüzün önündeyken? Kapatılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

Yeni anayasa çalışmaları…


Yeni anayasa çalışmalarına ilişkin Erbakan, “Onunla ilgili ne yapmak istediklerini görmemiz lazım. Onu gördükten sonra yetkili kurullarımızla, hukukçularla değerlendirip ona göre bir tavır sergileyeceğiz.” yanıtını verdi.

 

“Yüksek bir teveccühle karşı karşıyaydık”


Mahalli İdareler Genel Seçim sonuçlarının beklentilerinin altında gerçekleştiğini söyleyen Erbakan, “Biz sahada çok daha yüksek bir teveccühle karşı karşıyaydık. İl Genel Meclisinde yüzde 6,98, belediye başkanlığında 6,2 oy almışız. 110 ilçede yüzde 10’u, 140 ilçede de yüzde 20’yi geçmişiz, 20 ilde de yüzde 10’un üzerinde ve 3 milyonun üzerinde bir oy…” bilgisini paylaştı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eski Bakan Evinde Ölü BulunduÖnceki Haber

Eski Bakan Evinde Ölü Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile ortak basın toplantısında konuştuSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaş...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar