İstanbul'da koronavirüs toplantısı! Yeni kararlar açıklandı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul'da koronavirüs toplantısı! Yeni kararlar açıklandı
Abone ol
İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında yapılan toplantı sona erdi. Vali Yerlikaya, İstanbul'la ilgili alınan yeni kararları açıkladı. 60 yaş ve üstü çalışanlar, hamileler, kronik rahatsızlığı bulunanlar ve 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personeller evden çalışacak. Sanayi kesiminde çalışanlar sabah saat 07.00'de mesaiye başlayacak. Karar 9 Kasım Pazartesi'den itibaren uygulanacak.

Son dakika haberi: İstanbul İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, Vali Ali Yerlikaya başkanlığında yapılan toplantı sona erdi. İstanbul'la ilgili alınan yeni kararlar açıklandı. Vali Yerlikaya'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

Bilim Kurulumuzun önerisiyle yeni kararlar aldık, almaya devam ediyoruz.

"ONLAR BİZİM KAHRAMANIMIZ"

Sağlık çalışanlarımızın çaba ve gayretlerini anlatmaya sözler yetmez. Bu tarihi görevi yerine getirenleri milletimiz takdirle anacak. Onlar bizim kahramanlarımız. 

Yine takdire şayan bir çalışmayı filyasyon ekibimiz gerçekleştiriyor. Onlar da bizim kahramanımız. 

Sayın Cumhurbaşkanımız dün yurt genelinde yeni bazı önlemler açıkladı. İçişleri Bakanlığımız konuyla ilgili genelge yayınladı. Artık bazı iş yerlerimizin çalışma saatleri 22'de sona erecek. 

"DENETİMLERİ ARTIRDIK"

Sizlerden gelen talep ve önerileri dikkate alıyor, denetimleri daha da artırıyoruz. Bireysel olarak önlemlere uymada sorunumuz var. Artık kendimize gelmeliyiz. Denetlemeye ihtiyaç duymadan kendimiz tehlikenin farkına varmalı ve tedbirlere uymalıyız.

"MASKE SU KADAR ÖNEMLİ"

Henüz salgın bitmedi. Kontrolü elden bırakmamalıyız. Maske, bu süreçte su kadar önemli. Kalabalık ortamdan uzak duralım. 

KAMUDA KİMLER İZİNLİ SAYILACAK?

İstanbul'da tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız kademeli mesai uygulamasına geçmişti.

Bugünden itibaren tüm kamu ve kuruluşlarımızda dönüşümlü ve uzaktan çalışma yöntemlerinin kapsamını genişletiyoruz. 60 yaş ve üstü çalışanların, hamilelerin, kronik rahatsızlığı bulunanların, 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın personelin idari izinli sayılarak evden çalışabileceklerdir. Bunun dışındaki diğer personelimiz ise haftalık olarak dönüşümlü çalışacaklardır. 

Salgınla mücadelede İstanbul için olmazsa olmaz özel sektörde de kademeli ve esnek mesai uygulamasıdır. Sanayi kesiminde yaklaşık 1 milyon 200 bin çalışanımız var. Bu sektördeki tüm paydaşlarımızla toplantı yaptık. İşçi ve işveren sendikalarımız, meslek odalarımız, iş dünyası STK'larımız; tüm organize sanayi bölgelerimizin yönetimleriyle istişare ettik.

SANAYİ KESİMİNDE İŞBAŞI NE ZAMAN OLACAK?

Hepimiz için sağlığımız için sanayi kesiminde çalışanların sabah saat 07'de mesaiye başlaması kararı alındı. Bu karar 9 Kasım Pazartesi'den itibaren uygulanacaktır. 

Allah'ın izniyle hep birlikte önlemlere riayet ederek virüsü yeneceğiz. Salgının üstesinden birlikte geleceğiz.

ERDOĞAN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün akşam kabine toplantısının ardından koronavirüs salgınını yavaşlatmak için tüm iş yerlerinin saat 22:00'den sonra kapatılacağını özel sektör ve kamuda esnek mesai uygulamasının teşvik edileceğini açıkladı. Erdoğan, "Paket servis hariç olmak üzere, lokanta, restoran, hastane ile berber, kuaför, nikah, düğün salonu, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna, internet cafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri tüm iş yerlerinde hizmetler saat 22:00'de sona erecektir" dedi.

"VAKALARIN YÜZDE 40'I İSTANBUL'DA"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da 2 Kasım'da Twitter'da yaptığı açıklamada "İstanbul'daysanız, ayrılmayın. Türkiye'deki vakaların yüzde 40'ı yaşadığınız şehirde. Semptomsuz bir taşıyıcı, tespit edilmemiş bir temaslı olabilirsiniz. Seyahatiniz çok gerekli değilse erteleyin" yazmıştı.

KAYNAK: HABER7


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
81 il valiliğine yeni kısıtlama kararları gönderildiÖnceki Haber

81 il valiliğine yeni kısıtlama kararlar...

Hakkari'de terör saldırısı!Sonraki Haber

Hakkari'de terör saldırısı!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar