Rusya'ya Kırım'da ağır darbe

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Rusya'ya Kırım'da ağır darbe
Geçtiğimiz gün Kırım'daki Rus üssünde meydana gelen patlamalarda, Kremlin'in açıkladığının aksine çok daha fazla kayıp olduğu ortaya çıktı. Yayınlanan uydu fotoğrafları, Kırım'daki Rus üssünün ağır hasar aldığını gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emri ile başlayan savaş 6'ncı ayında. İki ordu arasındaki kanlı çarpışmalar devam ederken, Rusya Kırım'dan gelen haberin şokunu yaşıyor. Rusya'yı sarsan patlamaların detayları ortaya çıkarken, Amerikan gazetesi New York Times ise; Moskova'nın verdiği kayıpları sayfasına taşıdı.

NYT: KAYIPLAR KREMLİN'İN AÇIKLADIĞINDAN FAZLA

Amerikan New York Times'ta (NYT) yer alan habere göre, Saki Hava Üssü'ndeki patlamalarda Kremlin'in duyurduğundan daha ağır kayıplar yaşandı. İddialara göre Rus ordusu; 8 adet SU-27, 6 adet Mi-8, 5 adet SU-24, 4 adet SU-30M ve 1 tane ІL-20RT kaybetti.

Patlamaların olduğu anda; Saki Hava Üssü yakınlarında bir plajdaki turistler

Patlamaların olduğu anda; Saki Hava Üssü yakınlarında bir plajdaki turistler

UYDU FOTOĞRAFLARI YAYINLANDI

Uydu fotoğrafları, Rusya'nın Kırım'daki Saki Hava Üssü'nün Salı günü meydana gelen patlamalar sonucu ağır hasar aldığını gösteriyor.

ABD merkezli Planet Labs şirketi tarafından çekilen fotoğraflardan, üste en az sekiz uçağın imha edildiği ya da zarar gördüğü anlaşılıyor.

Saki Hava Üssü'nün 9 Ağustos'taki patlamalar öncesi çekilen uydu fotoğrafı

Saki Hava Üssü'nün 9 Ağustos'taki patlamalar öncesi çekilen uydu fotoğrafı

Üste patlamalar sonrası kraterler oluştuğu ve büyük bir alanın yandığı da fotoğraflarda görülebiliyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri üsteki birçok uçağın imha edildiğini açıklamış ancak Kiev yönetimi olayla ilgili olarak sorumluluk üstlenmemişti.

Uydu fotoğrafları, üssün bir saldırıda hedef alınmış olabileceğini gösteriyor.

Saki Hava Üssü'nün 9 Ağustos'taki patlamalar sonrası çekilen uydu fotoğrafı

Saki Hava Üssü'nün 9 Ağustos'taki patlamalar sonrası çekilen uydu fotoğrafı

UKRAYNA'DAN İMALI AÇIKLAMA: RUS ASKERLERİ NEREDE SİGARA İÇECEĞİNİ BİLMİYOR GALİBA

Rusya Savunma Bakanlığı, üste mühimmat deposunda patlamalar meydana geldiğini, hiçbir uçağın zarar görmediğini, Ukrayna'nın üsse yönelik herhangi bir saldırısının söz konusu olmadığını açıklamıştı.

Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ise, "Sanırım üsteki Rus askerleri çok basit bir kurala uymadılar. O kural da, 'Tehlikeli yerlerde sigara içmeyin.' Bu kadar basit" demişti.

Rus üssünün patlamalardan önceki ve sonraki görüntüleriRus üssünün patlamalardan önceki ve sonraki görüntüleri

Öte yandan Washington Post'a konuşan ve adı açıklanmayan bir Ukraynalı yetkili; saldırının özel kuvvetler tarafından düzenlendiğini ifade etti.

ZELENSKİ: KIRIM'DAN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ

Bu patlamalardan kısa bir süre sonra açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, "Kırım, Ukrayna'ya aittir. Kırım'dan asla vazgeçmeyeceğiz. Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaşın, Kırım'ın işgaliyle başladığını unutmayacağız" demişti.

İNGİLTERE: UKRAYNA'NIN KIRIM'I HEDEF ALMA HAKKI VAR

Öte yandan, BBC'ye konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace üste iki ayrı patlama meydana geldiğini, bunun da kazadan çok bir saldırıya bir işaret ettiğini söyledi.

Ben Wallace, Ukrayna'nın Kırım'ı hedef alma hakkı olduğunu belirtti. Wallace, "Ukrayna için, gerekirse ölümcül güç kullanarak, toprağını geri almak ve işgalci gücü püskürtmek tamamen meşrudur" dedi.

Kaynak:Haber7


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MSB: 22 terörist etkisiz hale getirildi!Önceki Haber

MSB: 22 terörist etkisiz hale getirildi!

İçişleri Bakanlığı: Diyarbakır'da Eren Abluka-33 operasyonu başlatıldıSonraki Haber

İçişleri Bakanlığı: Diyarbakır'da Eren A...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar