Abdulvahit KOÇ

Abdulvahit KOÇ

Mail: [email protected]

Fenomen’, ‘Fenomenci’, ‘Fenomencilik

Siyasi partiler ülkemizde yaşayan tüm vatandaşlarımızın daha müreffeh bir hayat sürmeleri için siyaset üretmek ile yükümlüdürler.

Bizlerde gazeteci olarak, onların ideolojik düşüncelerine bakmaksızın, demeçlerini haber haline getirip halkın haber alma özgürlüğünü doğru ve tarafsız haberler ile sağlamakla yükümlüyüz.

Bu konuda kim “tarafsız haber yapıyor, ben yapıyorum, onlar yapmıyor” gibi cümleler asla kurmayacağım.

Her gazetenin veya her meslektaşımızın elbet de bu mesleğe hizmeti vardır. Emek küçümsenecek bir şey asla değildir.

Genelde gazetecilere ‘taraflı gazeteci, yandaş medya’ gibi yakıştırmalar yapılır. Bunu yapanlar da genelde taraflı olan kişilerdir.

***

Bugün madalyonun farklı tarafından bakmaya davet edeceğim sizleri

Tarafsız olmak konusunu, siyasilerde de görmemiz gerekmez mi?

Mesela bir siyasi lider, il başkanı, ilçe başkanı düşünelim, servis ettiği haberleri onlarca internet sitesi haber yaparken sadece bir gazeteyi ve onun internet mecrasını kendi sosyal medyasından paylaşım yapması sizce etik mi?

Bence olmamalı…

***

Hepimiz son yıllarda fenomen kelimesinin ne anlama geldiğini biliyoruz veya en azından duymuşuzdur, şimdi bu fenomen olan kişiler sosyal mecralarda çok takip edildikleri için yaptıkları özel paylaşımlara belirli bir ücret talep ediyorlar, hatta bu ücretler fenomen olan kişinin takipçi sayısına göre bazen dudak uçuklatan rakamlar bile oluyor!

Olmaz da kendi sosyal mecralarında sadece bir siteyi paylaşım yapan siyasi il ve ilçe başkanları acaba bu siteyi paylaşım yaparken de fenomenler gibi ücret istemiyorlardır tabii, “ortaklıkları var” desek bu iftira olur, elimizde kanıt yok, tamam da niye sadece bir sitede paylaşım yapılıyor bilen var mı?

***

Bir siyasi parti il başkanı niye sadece bir gazeteyi kendi sosyal mecrasında paylaşım yapar ki?

Toplumun her kesimini kucaklama mecburiyeti olan kişilerin, görevinin ve oturduğu koltuğunun hakkını vermeleri gerekir, oturdukları koltuğu vatandaşlarımızın daha müreffeh bir hayat sürmeleri için siyaset üretmek için değil de kendi yakın arkadaşlarına ‘fenomencilik’ yapmak için kullanmak isteyenler olursa bu asil millet sandıkta gerekli cevabı elbet verecektir.

***

Şimdilik benden bu kadar

Devamını haftaya yazarım, bakarsınız elimizde kanıt da olur ne dersiniz?

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar