"Yerli Maglev Tren için yeni gelişme: Manyetik Tren üzerine çalışmaya başlandı"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
"Yerli Maglev Tren için yeni gelişme: Manyetik Tren üzerine çalışmaya başlandı"
Abone ol
İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Makine Mühendisi Doç. Dr. Hasan Köten, Akademisyen, E. Mühendislik Fak. Dekanı ve Rektör Yrd. Ulaştırma Bakanlığı -TCDD ve İBB-İETT E. Daire Başkanı ve Danışmanı, Teknik uzman - Denetçi Prof. Dr. Mehmet Tekin, Makina Teknik Öğretim Özcan Güleçin ve Seyahat Tren ve Lokomotif araç kontrolcüsü Bilal Kaya yapılan açıklamada; "Günümüz teknolojisi ile üretilen trenlerden biri elektrikli mıknatıs sistemine sahip olan Maglev Tren'i dünyanın en hızlı treni olarak bilinmektedir" denildi.

Maglev Tren'i; manyetik kaldırma kuvvetiyle çalışan süper hızlı trenini Türkiye'nin önde gelen hocaları tarafından çalışmaya hız verilecek. Kısa zamanda Tübitak'a başvuru yapılacağını açıklayan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Makine Mühendisi Doç. Dr. Hasan Köten, Akademisyen, E. Mühendislik Fak. Dekanı ve Rektör Yrd. Ulaştırma Bakanlığı -TCDD ve İBB-İETT E. Daire Başkanı ve Danışmanı, Teknik uzman - Denetçi Prof. Dr. Mehmet Tekin, Makina Teknik Öğretim Özcan Güleçin ve Seyahat Tren ve Lokomotif araç kontrolcüsü Bilal Kaya ile birlikte açıkladılar."Manyetik Levitasyon treni olarak da bilinen Maglev Treni'ni James Powell ve Gordon Danby tarafından keşfedilip, 1960 yılında gerçekleştirdiler ve Brookhaven Ulusal Laboratuvarında yaptıkları çalışmalar sonucunda Maglev trenlerinin ilk adımı atılmıştı.

  

Günümüz teknolojisi ile üretilen trenlerden biri elektrikli mıknatıs sistemine sahip olan Maglev Tren'i dünyanın en hızlı treni olarak bilinmektedir. Gelecekte bu tür trenler, özellikle ülke taşımacılığında havayolu taşımacılığının yerini alabilir" denildi.Normal trenlere nazaran daha hızlı ve daha ucuz olan Maglev Tren'leri çok duyarlı sistemlerle çalıştığı için şu anki teknoloji bu trenlerin günlük yaşamda kullanılması için yeterli olmadığı belirtilen açıklamada; 

"Yerli ve milli yapılacağı tek hedefi vatana ve millete faydalı hizmetler sunmak Türk sanayisini geliştirmek ve istihdam sağlamak olduğunu" belirtildi.


Geleceğin Trenleri Maglev Trenler

Günümüzdeki, ilk kullanım örneği olarak Çin’in Şangay kentinde yüksek hızlı süper iletken Maglev Tren'i devreye girdi. Kullanılan ilk Maglev Tren'i, 30 km’lik bir hat üzerinde çalışmakta ve bu mesafeyi, 7 dakika 20 saniye geçebileceği belirtildi.Yapılan açıklamanın sonucunda

"Tüm bunlar gösteriyor ki; gelecekte bu tür trenlerin yaygın olarak kullanılabileceğinin sinyallerini veriyor.

Vatanına ve milletine bağlı teknik ekip ve akademisyenler ile beraber projeyi hayata geçireceğimize inanıyor hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak:DAVAM HABER

Anahtar Kelimeler:
 • 2
  SEVDİM
 • 2
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP'li Eren Erdem: Kazanamadık ama Erdoğan'a yenilmedik yedi düvele kaybettikÖnceki Haber

CHP'li Eren Erdem: Kazanamadık ama Erdoğ...

Hakkari Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hakan Taş kazada yaralandıSonraki Haber

Hakkari Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hak...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar